David Kalivoda = 40

Dnes 25. srpna 2022 slaví čtyřicítku jeden z nejslavnějších odchovanců ledečského fotbalu – David Kalivoda

Svou fotbalovou kariéru započal v ledečském dresu na konci 80. let 20. století. Přestože ledečský klub opustil v roce 1996 ještě v mládežnických kategoriích a nikdy nenastoupil za “A” tým Ledeč dospělých (až na výjimky v podobě přátelských zápasů), na své fotbalové kořeny nikdy nezapomněl a šířil slávu ledečského fotbalu po světě. Velkou zásluhu na jeho fotbalovém růstu měl v Ledči jeho tatínek Ladislav Kalivoda mladší, který rovněž patří historicky k nejlepším a nejúspěšnějším hráčům ledečského fotbalového klubu.

Dnes si můžeme díky dobovému referátu, alespoň jeden z posledních zápasů, který sehrál David v červnu 1995 na ledečském letním stadionu za družstvo mladších žáků Kovofiniše.

Po nadmíru úspěšném působení v mládežnických kategoriích v Ledči se v polovině roku 1995 přesunul do Havlíčkova Brodu, kde po dvě sezony okusil žákovskou 1. českou ligu. A protože si v této soutěži jeho velkého talentu všimli i činovníci velkých klubů, hostoval z Ledče již od léta 1997 v jednom z nejslavnějších českých fotbalových klubů – SK Slavia Praha. Zde se mu podařilo dostat z mládežnických kategorií do kádru “A” týmu dospělých. Díky svému talentu a píli působil v mládežnických kategoriích reprezentace České republiky. V nabité konkurenci ve Slavii to ovšem tehdy a rovněž později neměl ve Slavii jednoduché. První 4 ligové minuty si sice připsal již jako hráč Slavie v jediném startu v dresu Slavie 31.3.2000 proti Teplicím, ale první větší prvoligové zkušenosti si připsal při hostování v dresu chmelařského klubu z Blšan v podzimní části sezony 2001/2002. V letech 2002 – 2005 střídal působení ve Slavii a hostování v dalších prvoligových a druholigových klubech. V letech 2006 – 2008 se zapsal navěky do slávistické historie, když se Slavií slavil v sezoně 2007/2008 mistrovský titul a především proměnil pokutový kop v 1. zápase posledního předkola Ligy mistrů v zápase na stadionu slavného Ajaxu Amsterodam, v zápase, který Slavia vyhrála 1:0, aby pak doma po vítězství 2:1 poprvé ve své historii slavila postup do elitní evropské pohárové soutěže.

Připomeňte si dnes spolu s námi tento Davidův životní gól.

V další části kariéry bohužel Davida často brzdila zranění a tak se ve Slavii už výrazněji neprosadil. Ve své další prvoligové kariéře působil v dresech Brna, Teplic, Viktorie Žižkov a Příbrami. Celkem si v nejvyšší české fotbalové soutěži připsal 175 zápasů, ve kterých vstřelil 21 gólů. Jeden z nich se mu podařilo vstřelit 17. října 2011 v dresu Viktorie Žižkov paradoxně proti “své” Slavii.

Autor tohoto příspěvku měl to štěstí být osobně tomuto zásahu přítomen. David si po vstřeleném gólu odpustil jako ex-slávista vášnivé oslavy, čímž si po zápase vysloužil “samostatnou” děkovačku od slávistického kotle, který byl tehdy s vedením svého klubu výrazně “na kordy” a na působení Davida v sešívaném dresu nezapomněl.

Po skončení ligové kariéry působil David v nižších fotbalových soutěžích v České republice a v Rakousku. V současné době působí po mnoha letech opět u břehů řeky Sázavy, když společně se svým bratrem Lukášem Kalivodou hraje v dresu FK Kavalier Sázava středočeskou I.B třídu.

Za Fotbalový klub FK Kovofiniš Ledeč nad Sázavou děkujeme Davidovi za skvělou reprezentaci Ledče (nejen) ve fotbalovém světě a přejeme mu vše nejlepší k jeho dnešním 40. narozeninám a hlavně zdraví a štěstí do dalších let.