Historické okénko aneb co se dělo v ledečském fotbale před 20 lety

Ledečské Áčko vstoupilo v létě 2002 do 1. ročníku Krajského přeboru kraje Vysočina. Aktuální síla nových soupeřů z Jihočeského a Jihomoravského kraje byla velkou neznámou, kromě soupeřů z Havlíčkobrodského okresu se Ledeč v minulosti pravidelně poměřovala pouze s “jihočeským” Humpolcem. Trenér Miroslav Kouba s asistentem Milanem Machalou měli k dispozici prakticky stejný kádr jako v I. A třídě (odešel pouze “koželský” Josef Vosyka), který vykopal postup, ovšem posílený o bratry Lebruškovy z Lučice. Po 2 letech se ze Zruče vrátil útočník Ladislav Braumber. S mužstvem nezamávala ani změna na postu brankářské jedničky, když po 8. kole odešel Jaroslav Habásko ml. na vojnu a byl nahrazen Tomášem Vávrou, který se vrátil z působení v ligovém dorostu Jihlavy. Ledeč byla novináři i ostatními soupeři pasována na jednoho z kandidátů sestupu. Předpoklady “expertů” se však nenaplnily a Kováci se od začátku sezóny drželi v popředí tabulky. Po šťastném vítězství na hřišti “namachrovaného” Pelhřimova a domácím vítězství ve šlágru 7. kola nad dosud vedoucí Náměští (3:1) se vyšvihli na průběžné 1. místo tabulky. O to sice přišla Ledeč hned v dalším kole, když podlehla v derby zápase ambióznímu Ždírci nad Doubravou (1:0), nicméně další čtyři výhry v řadě vyhrála (doma Havlíčkův Brod 1:0, venku Vrchovina 1:2, doma Humpolec 3:0, venku Třebíč “B” 2:0) a situace před posledním zápasem 3.11.2002 doma s Bystřicí byla jasná – vítěz přímého souboje přezimuje na 1. místě. Zápas skončil remízou a tak se z titulu podzimního mistra radoval třetí vzadu – Ždírec. Ledeč se tak stala nejpříjemnějším překvapením podzimní části krajského přeboru Vysočiny.  

Zapomenout není možné ani na rezervu Kovofiniše hrající okresní přebor. Skvělá parta, která se zde v předchozích sezonách utvořila kolem zkušeného špílmachra Leoše Jindry, dokázala těžit z výborných výkonů zaskakujících Áčkářů i dalších mladíků, kteří ještě na Áčko neměli a dorostenců. Béčko vedlo po podzimu o 8 bodů před duem pronásledovatelů Dolní Město – Štoci a mělo nakročeno k historickému úspěchu. Mimochodem, za současné Béčko Ledče stále nastupuje jeden pamětník, který tuto povedenou Béčkařskou sezonu pamatuje jako aktivní hráč  – Martin Janovec!!

Z dalších týmů se dařilo především mladším dorostencům, kteří se na podzim 2002 umístili na 3. místě krajského přeboru Vysočiny za Havlíčkovým Brodem a Jihlavou „B“. Třetí byli ve své skupině I. třídy také starší žáci.

Zkrátka podzim 2002 se v Ledči povedl nad očekávání.