Další domácí propadák – FK Kovofiniš Ledeč n. S. – Slavoj Polná 0:5 (0:3)

Utkání 25. kola krajského přeboru Vysočiny hráno dne 5.6.2023 v Ledči.

STŘELCI: 10. Čaloud Tomáš, 33. Skryja Ondřej, 37. Pecina Marek, 74. Kazlou Ilya, 82. Voráč Daniel.

Diváků: 87. Rozhodčí: Beneš Jiří – Šrámek Zdeněk, Čížek Jan. Delegát: Šula Jaroslav. ŽK: 4:0 (Toula Martin, Bezděk Sedrik, Píška Matěj, Žemlička Tomáš).

Sestava Ledče: Březina David – Žemlička Tomáš, Havel Michal, Vodička Lukáš, Karel Jaroslav, Smejkal Marian, Toula Martin [K], Bezděk Sedrik (75. Horký Vít), Píška Matěj, Stehno Jonáš (46. Herčík Pavel), Fišer Jaroslav.

Na ledečském pažitu se za ideálního počasí střetla dvě mužstva, která spolu první vzájemné mistrovské utkání sehrála již v roce 1929. Tehdy skončil vzájemný zápas remízou 2:2 a favority byli spíše ledečští. Tentokrát to byli hosté. Domácí Ledči chyběla brankářská jednička Tomáš Bezděk (dovolená) a útočník Chlubna. Místo Herčíka nastoupil v záloze Smejkal.

Hosté začali utkání hlubokým presinkem, což kovákům činilo velké problémy a v podstatě prvních 8 minut se nedostali ke kombinaci na půlce soupeře. A když už se tam konečně dostali, vzápětí sami inkasovali. Hosté podnikli po přímém kopu Ledče rychlý brejk po levém křídle, z přetaženého centru na zadní tyč se sice ještě nezablýskalo, ale pak domácí obrana odvrátila jen na kopačky hostů, přišel další centr z pravého křídla, prohraný hlavičkový souboj a najednou stál osamocený útočník Polné na malém vápně proti Březinovi. Domácí gólman si sice připsal skvělý zákrok, jenže jeho spoluhráči ho nechali ve štychu a odražený míč vrátil tvrdou ranou pod padajícím Březinou Čaloud – 0:1. První střelu si ledečští připsali ve 12. minutě po přímém kopu Žemličky, ale obránce Vodička poslal svou hlavičku vysoko nad břevno Dubovy branky. Domácí byli v následujících minutách aktivnější a hru vyrovnali, na brejky se spoléhali zase hosté. Ve 21. minutě měl velkou šanci ledečský Smejkal po krásném centru Žemličky na zadní tyč, ale trefil míč holení a nebyla z toho ani střela na branku. Ve 27. minutě šel hostující rychlý útočník sám na Březinu, ale střelu mu zblokoval nádherným obranným skluzem Stehno. Ve 32. minutě dostali domácí lekci z toho, jak jednoduše se dávají góly ze situace 4 na 3. Domácí beci s několikrát vyměnili míč, první přihrávka na záložníky znamenala rychlou ztrátu míče, hosté okamžitě vyrazili ve čtyřech hráčích do přečíslení a osamocený Skryja měl dost času si na levém křídle zpracovat, přehodit z pravé na levou a zamířil přesně po zemi k bližší tyči, vybíhající Březina byl bezmocný – 0:2. A v 37. minutě bylo ještě hůře, hosté dostali příležitost přímého volného kopu z 25 metrů a Pecina zakroutil svižnou svou střelu přes zeď tak dobře, že Březina si ji jen stačil srazit do sítě – 0:3. Vzápětí si připsali domácí první střelu mezi tři tyče, ale Bezděkova hlavička neměla razanci a mířil do středu branky. Ve 42. minutě mohli ledečští diváci vidět typickou ukázku toho, v čem je hosté převyšovali. Domácí hezky vykombinovali až k vápnu, ale po centru následovala ztráta míče, rychlá dlouhá přihrávka hostí za domácí obranu a domácí museli být jen rádi, že hostující útočníci naložili s trojitou šancí ledabyle.

Kdo by čekal, že domácí vrhnou po obrátce všechny síly do útoku, musel být zklamán. Hosté hráli „údržbu“ a i to jim stačilo na likvidaci většiny útočných akcí  již v zárodku. Výjimkou byla v 67. minutě střela Fišera po přímém kopu Touly, ale bohužel nenašla svůj cíl mezi tyčemi. V 70. minutě byl Fišer znovu blízko vstřelení gólu, ale po tečované střele z 10 metrů trefil jen levou tyčku. Nedáš dostaneš platilo v 74. minutě, kdy se hosté jednoduše prokombinovali přes celý ledečský blok z obrany až do útoku a dva ledečští obránci zpracovali pro Kazloua míč tak, že mu stačilo jen nastavit nohu a míč se třepetal v Březinově síti – 0:4. V 82. minutě přišla fatální chyba ledečské obrany a Voráč měl proti Březinovi jednoduchou práci, zkušeně zakončil k tyči a bylo to 0:5. Domácí fanoušci volali po čestném gólu a přání jim málem splnil v 86. minutě po rychlém průniku do vápna obránce Žemlička, jehož tvrdou umístěnou střelu pod horní tyč reflexivně vyrazil brankář Duba. Hosté zřejmě ukolébáni průběžným stavem utkání to s laxností při rozehrávce přehnali v 89. minutě a Toula poslal hezkou uličku Fišerovi, ale tomu nebylo v neděli souzeno, když s touto nabídnutou šancí naložil prachbídně a trefil v samostatném úniku stojícího gólmana přímo do nohou. Jakoby si ale v mžiku uvědomil, jak lacino se dá nedat gól, a tak odražený míč z první kopl téměř nůžkami přes hlavu směrem k polenské brance, bohužel pěkná střela skončila metr vedle pravé tyče.

Vzdor inkasovaným brankám lze pochválit za soustředěný výkon brankáře Březinu, ostatní se snažili, ale zkušenosti z divize byly zkrátka znát a Ledeč nemá aktuálně formu na to, aby se soupeřem typu Polné uhrála slušný výsledek, natož ji porazila. Ledečská jarní bilance na domácím hřišti je tristní – 0-0-6, skóre 3:18, 0 bodů …, což je situace, kterou ledečští diváci již notně dlouho (nebo snad vůbec…) nezažili. V součtu s podzimním zápasem proti Nové Vsi prohráli kováci doma sedmkrát v řadě, stejný počet zápasů doma nebodovali a chuť vítězství před domácími fanoušky ochutnali naposledy 16.10.2022 proti Velkému Meziříčí.

Poslední utkání sezony rozhodne, zda Ledeč skončí v tabulce na osmém, devátém či desátém místě. Jasné je, že Ledeč po nadějném podzimu hodně klesla a patří k nejhorším týmům jara. Kováci budou mít ještě jednu šanci napravit dojem před domácími diváky. Jejich soupeřem bude ovšem „štika“ soutěže z Kamenice nad Lipou a nebude to rozhodně lehký soupeř. Vzhledem ke konání Městských slavností se hraje netradičně v sobotu 11.6.2023 od 10:00 v Ledči.