Historické okénko aneb co se dělo v ledečském fotbale před 20 lety

Ještě než zveřejníme hodnocení jednotlivých družstev ledečského klubu po podzimní části sezóny 2021/ 2022, podívejme se o dvě dekády zpět.

Sezóna 2001/2002 byla nejen pro ledečský klub přelomovou sezónou. Prvního ledna 2000 vznikl kraj Vysočina a okres Havlíčkův Brod se stal jeho součástí. Před sezónou 2001/2002 bylo rozhodnuto, že se budou kluby z Havlíčkobrodska od sezóny 2002/2003 účastnit soutěží řízených nově ustaveným KFS Vysočina. Ledeč se tak po více než 40 letech strávených v soutěžích Východočeského kraje opět měla stěhovat do soutěží jiného kraje.

Nejvíce pozornosti pochopitelně poutal budoucí osud A-mužstva, které bylo od sestupu z východočeského krajského přeboru v roce 1991 tradičním účastníkem I.A třídy, skupiny JIH. Již před začátkem sezóny bylo určeno, že do nově zřízeného Krajského přeboru Vysočiny může postupovat i mužstvo z 5. místa tabulky. Že tomu bude nakonec v červnu 2002 trochu jinak, nikdo v tu chvíli netušil. A-mužstvo Ledče mělo tedy před sebou od vedení oddílu jasný cíl pokusit se v tabulce I. A třídy skupiny umístit na příčce zajišťující postup do krajského přeboru.

4. listopadu 2001 hrála Ledeč v posledním mistrovském zápase podzimu na hřišti svého odvěkého rivala ze Světlé. Kromě tradiční rivality Kováci vs. Skláři byl v této sezóně světelský tým také rivalem Ledče v boji o postup do krajského přeboru Vysočiny.

Referát z derby zápasu přinesla i Cesta Vysočiny.

Jak ukazuje podzimní tabulka, Ledečský tým držel před jarem šance na postup.

Postupové ambice potvrdil i tehdejší trenér Áčka trenér Miroslav Kouba v hodnocení podzimní sezóny.

Pro zajímavost ještě přidáváme, jaké soutěže aktuálně hrají naši tehdejší poslední „východočeští“ soupeři:

FO Lanškroun – Krajský přebor Pardubického kraje

FK Junior Skuteč – I. B třída Pardubického kraje (jedná se o nástupnický klub hlásící se k historii skutečského fotbalu, předchůdce v roce 2009 ukončil činnost)

1.FC Žamberk – I. A třída Pardubického kraje

SK Polička – I. A třída Pardubického kraje