Historické okénko aneb kterak se ledečským podařilo vyloupit královské město Pelhřimov

Novodobá historie vzájemných soubojů Ledče a Pelhřimova v mistrovských soutěžích se začala psát v sezóně 2002/2003, kdy byl utvořen zbrusu nový krajský přebor kraje Vysočina. Utkání se hrálo hrálo v 6. kole soutěže v sobotu 14.září 2002. Domácí i hosté měli před zápasem v tabulce shodně 10 bodů a 3. Ledeč byla před 4. Pelhřimovem jen díky lepšímu skóre. Ledeč odjížděla do Pelhřimova sice s respektem k síle mužstva domácích, nicméně zároveň jako jedno z příjemných překvapení soutěže, a to vzhledem k tomu, že postoupila do přeboru až z 5. místa Východočeské I. A třídy. Naopak Pelhřimov jako historický klub s velkou tradicí šel do soutěže jako bývalý účastník jihočeského krajského přeboru, před soutěží byl pasován na jednoho z jejích velkých favoritů a již od přípravného období hýřil sebevědomím a ambicemi na postup do divize. Jak to nakonec dopadlo, si můžete přečíst v dobovém referátu a reakci trenérů po zápase, který domácí mírně řečeno nezvládli psychicky a tím se připravili o lepší výsledek.

Druhý vzájemný souboj, kdy si Ledeč odvezla z Pelhřimova všechny body, se odehrál až po dlouhých 15 letech po předchozí konfrontaci, a to v sezóně 2017/2018. V tomuto zápasu nastupovala mužstva 9.9.2017 v odlišné situaci než ve výše zmíněném utkání. Ledeč se jako vítěz I.A třídy vrátila do krajského přeboru poprvé od roku 2005. Naopak Pelhřimov do soutěže spadl z divize. Dobový referát z Deníku vystihuje spíše pohled s domácí perspektivy.

PELHŘIMOV – LEDEČ N. S. 0:2
Pelhřimov se trápí dál, na gól už čeká dva zápasy a opět za to zaplatil prohrou. V prvním poločase se hrál vyrovnaný fotbal, domácí mohl dostat do vedení Homolka, ale po dvou standardních situacích se prosadit nedokázal. Bezbrankový stav vydržel až do koncovky zápasu. V 74. minutě ale Dvořák míč jen vyrazil, do sítě ho doklepl Turek a hosté se dostali na koně. „Tím jsme se dostali opět do křeče. Hosté si to zkušeně pohlídali. My jsme hráli už bez pohybu a nápadu, vyloženou šanci na vyrovnání jsme si nevypracovali,“ musel konstatovat trenér Pelhřimova Martin Moravec. Ledeč navíc stihla ještě pojistku, tu po chybě domácích ve středu hřiště obstaral Trpišovský.

Góly: 74. Turek, 79. Trpišovský. Rozhodčí: Niederle. ŽK: 2:1. Diváci: 120. Poločas: 0:0. Pelhřimov: Dvořák – Sládok, Chadim, Pícha, Vlk – Obranec, D. Poul, Horký, Homolka – Faltýnek, Bartoň. Ledeč: T. Bezděk – Prchal, F. Gramer, Nepovím, J. Gramer – Turek, Trpišovský, Toula, J. Pešek – Petřík, P. Pešek. Nejlepší hráči: Pešek, Nepovím, Turek.

Třetí a zatím poslední vítězství v mistrovském zápase si Ledeč odvezla z Pelhřimova v sezóně 2018/2019. Zápas se odehrál opět v září, přesně 23.9. a Ledeč tehdy v 7. kole útočila na první místo tabulky, na kterém pak vydržela až do května 2019, ikdyž nakonec skončila na 3. místě tabulky právě za 2. Pelhřimovem. Ledeč vyhrála 3:2 po poločase 3:1, když góly dali Toula, Marek a Trpišovský. Sestava Ledče: Beránek – Kuja (54. Žemlička), Nepovím, Karel, Gramer J., Vodička, Marek (76. Koubský), Trpišovský (90. Chlubna), Šíma, Toula, Pešek. Dobový referát na webu Ledče popisuje úspěšné utkání takto:

V neděli od 15:30 se naši borci utkali za větrného a částečně sychravého počasí na hřišti FK Pelhřimov, z.s. Trávník byl značně podmáčen a většině hráčů velmi podkluzovala fotbalová obuv, ale i přesto FK Ledeč n/S měla fenomenální start do zápasu a zavřela domácí na jejich půlce. Hned v 5 minutě Martin Toula vystřelil z poza vápna a lišácká střela zapadla na zadní tyč. Náš tlak dále gradoval a tuto převahu dokázal využít v 10 minutě Jan Marek a Ledeč už vedla 0:2. Ledeč měla i nadále řadu šancí, ale i Pelhřimov se začal dostávat více do zápasu, jenomže v 33 minutě Martin Trpišovský vystihl rozehrávku gólmana a pohodlně zvýšil již na 0:3. Pelhřimov si v prvním poločase vytvořil nějaké šance, ale gólově mu vyšla jen jediná a poločasový stav skoré byl 1:3 pro hosty. Do druhého poločasu vyšli domácí s tím, že chtějí odčinit nepodařený první poločas a z kraje okamžitě dvakrát střídali. Ledeč se pochopitelně držela taktiky o udržení výsledku a úplně se nehnala do útoku jako v prvním poločase. Druhý poločas byl velmi bojovný a tvrdý s řadou faulů. Po jednom z faulů se kopal přímý kop proti Ledči, kterého se ujmul domácí Benda a skrytou střelou překvapil Beránka, kterému balon podskočil pod tělem. Stav byl tedy 2:3 a domácí se hnali za vyrovnáním. I přesto měl Trpišovský na kopačce dvě slibné příležitosti, ale bohužel gólmana Dvořáka nepřekonal, což už by zřejmě zápas rozhodlo. Stále se hrálo tvrdě, což vyústilo v 85. minutě kdy po série ataků na hraně či za hranou faulu z obou stran, se až na žlutou kartu posoudil atak Jakuba Gramera. Jelikož to byla už jeho druhá žlutá karta, tak logicky přišla vzápětí červená a Jakub v hektickém závěru mířil do kabin. I přesto se kovákům podařilo jednogólové vedení uhájit a přivezli z Pelhřimova cenné 3 body.

Dost však historie, v jednom případně již velmi „fousaté“. Favorit nedělního zápasu je jasný, je jím 2. tým tabulky krajského přeboru. Věřme však, že výše zmíněné úspěchy předchůdců dnešního „A“ týmu Kováků dodají současnému mužstvu odvahu, odhodlání a inspiraci vyválčit v neděli také nějaký krásný výsledek, který by jej výrazně posunul k vytoužené záchraně v soutěži. Nezbývá než popřát našim borcům před zápasem v Pelhřimově hodně štěstí, když budou poctivě pracovat a bojovat, snad si štěstěnu nakloní a nějaký ten důležitý bodík získají.