Jiří Brož = 50

Dnes, ve středu 29.6.2022, slaví 50. narozeniny Jiří Brož, bývalý vynikající hráč ledečského fotbalového klubu, ve kterém s výjimku vojny strávil celou kariéru. S gratulací k se připojuje i klub FK Kovofiniš Ledeč nad Sázavou. Při příležitosti jeho významného životního jubilea si dovolujeme krátce připomenout jeho ledečskou hráčskou kariéru.

Kariéru za A mužstvo dospělých Ledče nastartoval Jiří Brož jako čerstvě 17 letý dorostenec v létě 1989 v letní přípravě. Hned na podzim 1989 začal nastupovat za tým v mistrovských zápasech krajském přeboru Východočeského kraje. Měl tak možnost sbírat své první hráčské zkušenosti ve velmi těžké soutěži po boku spoluhráčů, kteří již v té době byli legendami ledečského fotbalu a byli na výkonnostním vrcholu kariéry – mj. Ladislavem Kalivodou, Milanem a Karlem Mikulovými, Vilémem Heroutem a dalšími. Jedinečnou příležitost chytil pevně za pačesy a své hned první dvě mistrovské branky za Áčko vstřelil ve svém 5. mistrovském zápase hraném 3.9.1989, kdy si Ledeč odvezla z Červeného Kostelce 2 body za výhru 3:0. Jirkovo místo na hřišti bylo sice po větší část kariéry v záloze,  ponejvíce na levé straně, ale díky ofenzivní nátuře a dynamitu v levačce vstřelil soupeřům Ledče téměř tři desítky mistrovských gólů.

V sezóně 1990/1991, po které se nakonec Ledeč s krajským přeborem rozloučila, odehrál poslední mistrovské utkání za A-tým 31.3.1991 v Moravské Třebové, aby posléze do konce roku 1992 strávil povinnou vojenskou službu ve fotbalových týmech VTJ Jičín, VTJ Kostelec n. O. a Častolovice.

Po návratu do civilu se na jaře 1993 ihned vrátil do základní sestavy ˇA” mužstva hrajícího I.A třídu a zůstal v ní v podstatě až do konce své hráčské kariéry. Po odchodu silné hráčské generace kolem Ladislava Kalivody ml. se v létě 1996 stal ve 24 letech rázem jedním z nejzkušenějších hráčů nově se tvořícího týmu vedeného trenérem Miroslavem Koubou. Spolu s Pavlem Edrem a v jarní části i s Petrem Málkem patřil k vůdčím osobnostem velmi mladého kádru tvořeného z velké části hráči dorosteneckého věku. V sezóně sehrál Jirka všech 26 utkání a také on přispěl 22.6.1997 k zázračné záchraně I.A třídy v posledním zápase proti Skutči.

V dalších čtyřech sezónách byl Jirka jednou z opor týmu, který se trvale pohyboval v horní polovině tabulky I.A třídy skupiny JIH. Bohužel v závěru podzimní části sezony 2000/2001 postihlo Jirku komplikované zranění jeho klíčového levého kolene a jak se později ukázalo, znemožnilo mu další pokračování kariéry v dresu ledečských fotbalistů. O návrat na hřiště se Jirka pokusil v sezoně 2001/2002, jediný start v domácím utkání s Hlinskem (12.5.2002) však byl již jen labutí písní jeho účinkování v ledečském dresu. I díky tomuto hernímu příspěvku se Jirka alespoň malou měrou zasloužil o postup do krajského přeboru kraje Vysočina pro sezónu 2002/2003. Tuto soutěž si již Jirka kvůli zdravotním důvodům nezahrál, ukončil předčasně fotbalovou kariéru a začal se naplno věnovat pracovním povinnostem v rodinné firmě.

Jiří Brož je jedním z jednatelů společnosti Elektro SPEKTRUM s.r.o., úspěšné rodinné firmy v oblasti prodeje domácích elektrospotřebičů, která je od začátku 90. let 20. století až do současnosti významný sponzorem ledečského fotbalového klubu.

Nezbývá než za klub FK Kovofiniš Ledeč nad Sázavou poděkovat Jirkovi Brožovi za věrné služby odvedené ve prospěch ledečské kopané a popřát mu vše nejlepší a především hodně zdraví do dalších let.

Na dobovém snímku po úspěšném záchranářském zápase proti Skutči (3:1) z 22. června 1997 stojí Jirka jako druhý zleva vedle kapitána Pavla Edra.

Zápas 4.4.1993 Rychnov nad Kněžnou – Ledeč 0:1

Zápas 14.6.1997 Přelouč – Ledeč 0:1