V neděli se půjde v Ledči na Posázavské derby!

V neděli 24.7.2022 sehraje naše Áčko druhé přípravné utkání před novou sezónou. Od 10.00 přivítá na svém hřišti odvěkého rivala – tým FK Bohemia Světlá nad Sázavou. Tohoto soupeře doma přivítáme poprvé po rekonstrukci ledečského stadionu.

Zápasy mezi Kováky a Skláři byly, jsou a snad i nadále budou vždy velkým tahákem pro diváky, a to platí minimálně již od konce 2. světové války. První písemně doložené derby Světlá – Ledeč (3:5) se hrálo v dubnu 1928, ikdyž se dá dovozovat, že ke vzájemným střetnutím mohlo docházet i dříve. Přestože jde v tomto případě „pouze“ o přípravný zápas, derby zápas má větší náboj jak na hřišti, tak v hledišti. I v případě přípravných zápasů v minulosti čas od času docházelo k výsledkovým překvapením, kdy se tým hrající nižší soutěž dokázal vytáhnout na favorizovaný tým hrající vyšší soutěž. Mimochodem, poslední derby o mistrovské body se hrálo v sezóně 2012/2013, kdy Světlá doma 5.5.2013 porazila Ledeč 4:1. Z ledečského kádru pamatují tento zápas  Prchal, Toula, Žemlička, bratři Gramerové a „Béčkař“ Šenk. V ledečském kádru je navíc hned několik fotbalistů, kteří svého času ve Světlé působili (Petr Pešek, Lukáš Vodička, Michal Havel). Na světelské straně je z tehdejší sestavy stále ještě fotbalově aktivní kanonýr Miroslav Křikava (44 let!!!, svá první derby hrál v dresu Světlé v polovině 90.let 20. století!!!), Josef Štros, Jiří Valenta a 10 minut si tehdy zahrál i mladičký Lukáš Vodička, současná opora Ledče. Jak známo, Ledeč se tehdy nakonec poroučela do I.B třídy. Světlá naopak soutěž vyhrála a slavila postup do krajského přeboru. Po sezóně 2015/2016 se oba týmy minuly, když Ledeč postoupila do Krajského přeboru, ze kterého naopak Světlá sestoupila. Týmy se tak od té doby čas od času střetávají pouze přátelsky. Osmiletá absence mistrovských derby není mimochodem žádnou výjimkou, podobných období zná historie více.

Skláři od sezóny 2016/2017 až doposud hrají I.A třídu kraje Vysočina, skupinu A. V loňské sezóně skončili na 2. místě tabulky a ikdyž se na suverénní Kamenici dívali po konci soutěže s odstupem 17 bodů, měli díky postupovým a sestupovým počtům určitou naději postoupit právě z druhého místa. To se jim sice nakonec podařilo obsadit, ale Dukovany v B skupině měly o 10 bodů více a do krajského přeboru postoupil tým od jaderné elektrárny. Tým vedený kutnohorským odchovancem trenérem Tomášem Frejlachem, který jako hráč prošel několika prvoligovými kluby (mimo jiné slavil titul se Slovanem Liberec v 2008/2009), má jistě ambice pokusit se o vytoužený postup v příští sezóně.

Níže přiložené fotografie byly pořízeny z přípravných utkání Ledče a Světlé v letech 2016 a 2018.

Souboj Miroslava Křikavy (S) s Petrem Peškem (L) sleduje Jan Vladyka (L).

„Taneční“ kreace Martina Nepovíma (L) sledujícího z blízka leteckou vložku světelského soupeře.

Boxerský zásah Tomáše Bezděka (L) před dobíhajícím Josefem Štrosem (S). Zpovzdálí jej sleduje telefonující divák Jan Motejl, hráč Světlé z 90. a nultých let, aktivní účastník mnoha derby na straně sklářů.

A ještě jednou zákrok ledečské gólmanské jedničky, tentokrát na umělé trávě.