Historické okénko aneb co se dělo v ledečském fotbale před 70 lety

V roce 1952 pokračovaly svazové experimenty spojené s reorganizací soutěží, které započaly již na podzim 1948. Hrálo se opět systémem jaro – podzim a struktura soutěží byla velmi plochá – jedna skupina celostátního mistrovství republiky, 21 krajských přeborů a potom již okresní přebory II. třídy. Fotbalový klub z Ledče, vystupující v roce 1952 poprvé a naposled pod názvem Sokol Kovofiniš Ledeč, se zúčastnil kvalifikačních zápasů o postup do krajského přeboru.

Tu hrály od konce září do začátku října ve čtyřech tříčlenných kvalifikačních skupinách vítězové okresních přeborů v Jihlavském kraji. Ledeč byla nalosována do skupiny II. společně s mužstvy Sokol Doprava Jihlava a Rudá Hvězda Humpolec. Ledeč 2x prohrála s Jihlavou a 2x porazila Rudou Hvězdu a skončila na 2. nepostupovém místě s bilancí 2 – 0 – 2, 12:13, 4 body. Dobový článek z krajských novin je z utkání v Jihlavě. Doplňme, že branky Ledče vstřelili hráči Bártík a Josef Prchal st.

Na konci roku 1952 bylo ale opět všechno jinak. Koncem roku byla provedena další zásadní změna organizace tělesné výchovy a sportu v celém Československu. Její součástí bylo také vytvoření tzv. dobrovolných sportovních organizací (DSO) při jednotlivých odborových svazech. V důsledku toho došlo také k povinnému hromadnému přejmenovávání většiny fotbalových oddílů. Nové názvy byly stanoveny tyto DSO:
Spartak – pro těžké a všeobecné strojírenství
Baník – pro hornictví, rudné doly a hutě
Tatran – pro lesnictví, dřevařský a papírenský průmysl
Jiskra – pro textilní, kožedělný, chemický, sklářský a keramický průmysl
Dynamo – pro dopravu, energetiku a spoje
Slavoj – pro veřejnou dopravu, justici, zdravotnictví, sociální služby, umělecká a kulturní zařízení
Slovan – pro tiskárenský a knihařský průmysl
Slavia – pro školy a vědecké ústavy
Lokomotiva – pro železnici
Rudá Hvězda – pro bezpečnost
Sokol – pro vesnickou tělovýchovu.
Další názvy byly vyhrazeny pro armádní složky (ÚDA, Křídla vlasti, Tankista).
Zároveň došlo k další reorganizaci soutěží. Nejvyšší soutěží byl Přebor republiky, dále Celostátní soutěž (2 skupiny), krajské soutěže a okresní soutěže.

V Ledči také řízeně vzniklo několik DSO – Spartak Ledeč (nástupce Sokol Kovofiniš Ledeč), Rudá Hvězda Ledeč, Slovan Ledeč a Tatran Ledeč.  Spartak Ledeč byl zařazen na začátku roku 1953 do nově zřízené krajské soutěže.