Historické okénko aneb co se dělo v ledečském fotbale před 60 lety

Po podzimní části sezóny 1962/63 obsadil „A“ tým Spartaku Ledeč až 6. místo v okresním přeboru Havlíčkobrodska.

Toto umístění bylo důsledkem celkové vleklé krize, ve kterém se tento oddíl ocitl. Zatímco celý svět zaměstnávala v roce 1962 tzv. krize kubánská, ledečský fotbal měl svou malou krizi klubovou. Tato krize se odehrávala jen 2 roky od slavného postupu do I. třídy východočeského kraje a její příčiny spočívaly především v oblasti personální, ať už nedostatku kvalitních hráčů nebo klubových funkcionářů. Koncem září 1962 se dokonce objevil (ze současné perspektivy poněkud neuvěřitelný) návrh oddíl rozpustit a přeregistrovat hráče do Světlé nad Sázavou! Tato krize navíc přišla v době, kdy se na krajské úrovni rozhodlo o zřízení I.B třídy jako předstupně I. třídy a krajskému přeboru, což znamenalo možný postup do vyšší soutěže pro 3 týmy z Havlíčkobrodska. Bohužel Ledeč v závěru podzim 1962 postihla série porážek (doma s G. Jeníkovem 1:4, derby ve Světlé 0:3, doma se Slovanem Havlíčkův Brod 2:5, v Leštině 1:2), která jí poslala až na 8. místo tabulky. Ještě že poslední podzimní duel se Šlapanovem byl předem kontumován ve prospěch Ledče, neboť OFS hostům zastavil činnost za nedostavování se žákovských týmů k utkáním. Ledeč přesto ze 6. pozice ztrácela na čtvrtý G. Jeníkov 6 bodů a vyhlídky na postup tak byly mizivé.

K dobré náladě rozhodně nepřispěl ani incident, který se odehrál při přátelském (!!!) zápase hraném v neděli 26.8.1962 Hněvkovicích. Takto o něm a jiných tehdejších excesech referovala Cesta Vysočiny.