Historické okénko aneb co se dělo v ledečském fotbale před 50 lety

Po podzimní části sezóny skončil A tým Kovofiniše Ledeč na 1. místě s jednobodovým náskokem na druhý Slovan Přelouč a dvoubodovým náskokem na trio Skuteč, Ramo Pardubice a Sezemice. Jaro 1973 přineslo dramatický boj o postup. Ještě 7 kol před koncem vedli svěřenci trenéra Fraňka o 3 body před Sezemicemi. Kováci však již byli oslabeni o vážně zraněného Jiřího Boudníka, kterému v zápase s Pardubičkami brankář hostí zlomil lýtkovou kost… Ve 20. kole však přišla druhá jarní porážka Ledče v Lužích u Skutče a do čela tabulky se vyhoupla o skóre Skuteč, která kromě víkendového vítězství předtím dokázala zvládnout v týdnu dohrávané utkání. Po 21. kole se však Ledeč vrátila do čela tabulky. To totiž Kováci doma porazili Bohdaneč 2:1. Po 22. kole se vrátila na 1. místo Skuteč, protože Ledeč těsně prohrála derby s Chotěboří bojující o záchranu v 1.A třídě. V dalším kole Ledeč ztratila bod po další bezbrankové remise, tentokrát doma s průběžně devátými Svitavami. I přesto naděje Ledečáků na 1. místo a historický postup do krajského přeboru stále žila. Kromě vedoucí Skutče a Ledče ji živily ještě třetí Sezemice, které měly po 23. kole stejně jako Ledeč dvoubodovou ztrátu na Skuteč. Ve 24. kole došlo na přímý souboj Skutče a Ledče. Domácí utkání relativně v pohodě ovládli 2:0 a udělali tak rozhodující krok v boji o postup. Ten stvrdili výhrou ve 25. kole a i díky domácí prohře Sezemic mohli slavit jedno kolo před koncem postup. Ledeč konečně zabrala a po třech zápasech bez vstřeleného gólu vyloupila ve 25. kole Choceň. V závěrečném 26. kole se rozloučili se svými fanoušky vítězstvím nad Českou Třebovou v poměru 3:2. Z vytouženého postupu do krajského přeboru se tedy radovali fotbalisté Skutče (předtím 3 roky 2. místo v 1. A třídě), a to poprvé ve čtyřiapadesátileté historii oddílu. Ledečský Kovofiniš bral “jen” stříbrnou medaili.