Jubilejní 110. derby pro Chotěboř – FK Kovofiniš Ledeč A – FC Chotěboř 1:4 (0:0)

Utkání krajského přeboru kraje Vysočina hráno dne 30.4.2023.

STŘELCI: 65. Chlubna Martin (pen.) – 53. Bouma Lukáš, 76. Dvořák Luboš, 88. Klement Vilém, 90. Somerauer Martin.

Diváků: 83.  Rozhodčí: Beneš Jiří – Gregar Daniel, Nebola Jaroslav. ŽK: 7:2 (za LNS: L. Vodička, P. Herčík, M. Toula, M. Chlubna, F. Gramer, M. Píška, J. Fišer).

Sestava Ledče: Bezděk Tomáš – Karel Jaroslav, Havel Michal (63. Fišer Jaroslav), Žemlička Tomáš, Vodička Lukáš – Stehno Jonáš (20. Píška Matěj), Herčík Pavel, Toula Martin [K], Gramer Filip – Radil Filip (90. Horký Vít),  Chlubna Martin.

Dle sdělení místního hlasatele se jednalo o jubilejní 110. derby Ledeč – Chotěboř v novodobé historii obou klubů. Chotěboř na jaře ještě neprohrála a stoupá tabulkou vzhůru. Naopak Ledeč trápí nemoci a zranění a nešla do derby v ideálním rozpoložení. Před zápasem předal předseda klubu FK Kovofiniš pan Martin Brož dres s číslem 80 bývalému hráči Kovofiniše panu Jiřímu Boudníkovi, který osmdesátku oslavil v pondělí 1.5.2023. Byla též připomenuta památka zesnulého Josefa Žáka, vedoucího A týmu Ledče v 80. letech 20. století.

Diváci na stadionu u Sázavy (včetně asi desítky Chotěbořských fanoušků se šálami) po slavnostním úvodu viděli průměrné a nepříliš pohledné utkání. Začátek byl z obou stran opatrný, ale na míči byli častěji hosté. Zahrozili ale domácí, dva rychlé brejky v 7. a 9. minutě vyzněly do ztracena. V prvním případě vysunul Toula Žemličku, ten našel Herčíka, který ovšem prováhal správný okamžik na střelu a na jeho prodlouženou přihrávku Chlubna hlídající si ofsajdovou pozici na zadní tyči nedosáhl. Druhý rychlý útok zakončil těsně vedle levé  tyče vracející se obránce a se štěstím to nebyl vlastní gól, chotěbořský gólman Mašek se jen ohlédl. Ve 13. minutě poprvé ohrozili domácí branku hosté, po přímém kopu se dostali k nedůrazné hlavičce, kterou Bezděk v pohodě chytil. Vzápětí si vyměnil míč Toula se Žemličkou a Toula chytrou průnikovou a hlavně přesnou přihrávkou poslal merunu na Chlubnu, který se dobře uvolnil, ale jeho střela z pravé strany vápna neměla přesnost ani patřičný důraz a brankář Mašek ji bez problémů zneškodnil. V 16. min přišla jedna z mnoha zbytečných ztrát domácích Kováků a po prudkém centru z levého křídla netrefil hlavou ve vyložené pozici volný chotěbořský útočník vůbec míč. V 18. min po hezké kombinaci hostující útočník střílel z desítky nad Bezděkovu branku. V 19. minutě vystřídal trenér Jonáše Stehna, který nebyl ještě po nemoci zcela zdráv. Hosté byli nadále více na míči a hlavně byli schopni si přihrát alespoň několikrát za sebou přesně na nohu. Ve 29. minutě faulovali domácí před vápnem a sudí odpískal přímý volný kop ze vzdálenosti 18 metrů. Hostující hráč trefil přes zeď poměrně blízko k pravé tyči, ale Bezděk předvedl efektní a zároveň efektivní zákrok, odražený míč skočil 1,5 metru před brankovou čáru a dobíhající hostující hráč v tisíciprocentní šanci přestřelil domácí branku.

Druhý poločas nabídl podobný obrázek jako ten první. Hrálo se spíše mezi vápnem domácích a polovinou hřiště, Chotěboř kombinovala lépe a držela míč. V 52. minutě prošel velmi rychle po křídle hostující útočník a jeho přihrávku z Bezděk jen vyrazil na první tyči před sebe a dobíhající Bouma měl s dorážkou lehkou práci – 0:1. Kdo z diváků čekal, že se Ledeč začne tlačit za vyrovnáním, musel být zklamán. V 64. minutě se Ledeč po přímém volné kopu poprvé ve druhém poločase dostala do vápna hostí a po sérii pokusů o průstřel hradby z hráčů zastavil obránce míč rukou a pískala se penalta. Nejlepší střelec Ledče v aktuální sezoně Martin Chlubna si zkušeně počkal na pád brankáře k tyči a zasunul neomylně do odkryté poloviny branky – 1:1. Po brance přišla jediná slušnější desetiminutovka v podání domácího mužstva. Gól jakoby jim vlil do žil energii a měli opticky ze hry více, bohužel šance ani tlak si nevytvořili, chotěbořské obranná hra fungovala poměrně spolehlivě. V 75. min. domácí záložník naivně ztratil míč, hostující hráč rychle obloučkem posunul na zabíhajícího Luboše Dvořáka, který si na značce pokutového kopu pohrál s Bezděkem a po blafáku jej obstřelil do prázdné branky – 1:2. Z této rány se už domácí nevzpamatovali.  V 86. minutě šla ještě nebezpečná střela chotěbořského hráče mimo domácí branku. V 88. min. si trojice hostujících hráčů na první dotek vyměnila rychle míč ve vápně a Klement z první trefil svou umístěnou střelu k pravé tyči – 1:3. Zmar Kovofiniše pak dokonal v 90. minutě po roh na první tyč hlavou obránce Somerauer – 1:4.

Chotěboř derby vyhrála zaslouženě a aktuálně má opravdu lepší formu než Ledeč. Domácí soupeře předčili jen v počtu žlutých karet, které byly všechny zasloužené a někteří hráči mohli být rádi, že dohráli bez červené. Karty ovšem vyplývaly z průběhu hry, Chotěbořští byli častěji u míče a především dříve u odražených míčů. Jediným hráčem, který snesl přísnější měřítko byl přes obdržené góly brankář Tomáš Bezděk. Na špici útoku se rval co mohl Chlubna, ale byl příliš odříznutý od svých spoluhráčů a nedostával tolik míčů, které by potřeboval.

Článek o utkání na stránkách Deníku včetně komentářů trenérů najdete zde.

Referát na webu soupeře je k přečtení zde.

Videozáznam celého utkání je ke shlédnutí zde

V příštím kole hraje Ledeč v Okříškách, kterým se na jaře také moc nedaří. Hraje se v sobotu 6.5.2023 od 16:30.