Osmdesátiny Jirky Boudníka

Dne 1. května 2023 oslavil 80 let nejen ledečské sportovní veřejnost velmi známý Jiří Boudník. Rodák ze Světlé n. S. začínal jako klasické rozlítané dítě ulice s organizovaným sportem až v deseti letech pod vedením známého učitele Ladislava Kurteje a věnoval se kopané, české házené, atletice a dalším sportům. Po přesunu na čáslavskou strojní průmyslovku ve sportovních aktivitách pokračoval. Na přeborech čáslavských škol hodil oštěpem v 17 letech více než 55 metrů, což vzbudilo také velký zájem trenéra Miroslava Kváče, pozdějšího trenéra mistryně světa Jarmily Kratochvílové, Ten po výkonu, který ještě nějakou dobu figuroval v atletických tabulkách jako rekord okresu Havlíčkův Brod, neúspěšně Jirku naháněl na čáslavském nádraží. Jenže to už Jirka již seděl ve vlaku domů do Světlé… Informace o oštěpařských a dalších atletických výkonech Jirky Boudníka se donesla i k trenérovi ledečských atletů Jiřímu Cikánovi, který světelského fotbalistu přetáhl v 17 letech do ledečského atletického oddílu, který na začátku 60. let soutěžil v atletické divizi.

Jirka byl od začátku až do konce kariéry rychlým a dravým  útočníkem, který často rozdal nějakou tu ránu, a taky jich sám dost schytal. A hlavně střílel góly. Jirka se již v 17 letech prosadil do prvního fotbalového mužstva Světlé, které v sezoně 1959/60 hrálo krajský přebor Jihlavského kraje. V sezoně 60/61 hrál za Světlou I.A třídu Východočeského kraje a 25.9.1960 vstřelil v derby Ledeč – Světlá 1:1 jediný gól hostí. V další sezoně 61/62 vstřelil v Ledči 4 góly při výhře hostující Světlé 8:1. V říjnu 1962 následoval odchod na vojnu. Přestože měl původně absolvovat službu ve vojenském sportovním klubu Dukla Havlíčkův Brod, shodou nepříznivých okolností, zejména říjnového začátku Karibské krize, to nevyšlo. A protože měl jako jeden z mála vzdělání s maturitou, byl odeslán jako elektromechanik na 10 měsíc do dalekého Popradu. Ani po návratu do Brodu nebyly podmínky na vojně ideální a v konečném důsledku to znamenalo, že Jirka 2 roky vůbec nehrál fotbal.

Po vojně Jirka nastoupil do zaměstnání v ledečském Kovofiniši a pokračoval v dresu Světlé ve střílení gólů v I. B třídě. A také nadále trápil v každém tehdejším vyhroceném posázavském derby fotbalisty i diváky Spartaku Ledeč. Na začátku roku 1967 však vrcholily déletrvající námluvy Jirky se Spartakem Ledeč, ale světelský klub se klíčového hráče nemínila jen tak vzdát, nicméně město Světlá v té době nenabízelo mladým lidem takové životní perspektivy jako Ledeč. Přestože Jirka absolvoval v Ledči zimní přípravu, pro jaro 1967 jeho angažování do Ledče nakonec ještě nevyšlo. Až v létě 1967 přestoupil Jirka Boudník do Ledče, kde měl záruku zaměstnání a možnost získání bytu na právě budovaném “starém” sídlišti. Na podzim 1967 se mu v dresu ledečského Spartaku ještě střelecky nedařilo, ale na jaře 1968 dal v 11 mistrovských zápasech 9 gólů a významnou měrou přispěl k historickému postupu klubu (již s novým názvem TJ Kovofiniš Ledeč) do I.A třídy. V první Átřídní sezoně 1968/69 vstřelil za Ledeč 16 mistrovských gólů v I.A třídě, ale ani ty bohužel nestačily k postupu do krajského přeboru. Rok 1968 byl mj. také rokem Jirky Boudníka – sehrál v něm totiž za ledečské Áčko 31 zápasů a vstřelil v nich 31 branek! I v dalších sezonách odváděl v dresu Kovofiniše s číslem 10 cenné služby. Po sezoně 1975/1976 přešel do Béčka, ale občas ještě Áčku vypomohl. Ještě 28.5.1978 jako čerstvý pětatřicátník vstřelil Tesle Pardubice na ledečském stadionu 2 branky. V roce 1976 obdržel rybářský prut a plaketu za 140 vstřelených branek vstřelených za 10 let v dresu A mužstva Ledče. Těch branek nakonec nastřílel do konce roku 1978 celkem 159.

Jirka pracoval většinu produktivního věku v Kovofiniši, v začátcích na externích montážích, později dlouhé roky v konstrukci. Celoživotní vášnivý rybář musel v posledních letech zanechat svého milovaného koníčka ze zdravotních důvodů, nicméně stále mnoho času věnuje každoročně práci na zahrádce a nezapomíná ani na kopanou, neboť je již dlouhé roky pravidelným návštěvníkem zápasů Kovofiniše Ledeč.

Výbor oddílu kopané FK Kovofiniš by rád touto cestou ještě jednou pogratuloval oslavenci k 80. narozeninám, poděkoval za jeho působení ledečském fotbale a popřál mu mnoho zdraví a štěstí v dalším životě.

Veřejná gratulace k narozeninám Jirky Boudníka proběhla dne 30.4.2023 před utkáním Ledeč – Chotěboř. Pamětní dres předal oslavenci předseda oddílu pan Martin Brož a gratulaci přijal od kapitána Martina Touly.